0

Bluetooth Hoparlör Ses Açma ve Kısma Sorunu Nasıl Çözülür?

hoparlör bluetooth ses sorunu

Bluetooth hoparlör ses açma kısma sorunu nasıl düzeltilir?

Eğer Bluetooth hoparlörünüzde ses açma veya kısma sorunu Windows işletim sisteminden kaynaklanıyorsa, aşağıdaki adımları takip ederek sorunu çözebilirsiniz:

  • İlk olarak, bilgisayarınızda Bluetooth ayarlarını kontrol edin. Başlat menüsüne gidin ve “Bluetooth ve diğer cihazlar” yazarak Bluetooth ayarlarını açın.
  • Bağlı olduğunuz hoparlörü listeden bulun ve üzerine tıklayarak “Kaldır” veya “Unpair” seçeneğini seçin. Ardından hoparlörü yeniden eşleştirmek için Bluetooth ayarlarına geri dönün.
  • Bilgisayarınızın Bluetooth sürücüsünü güncellemek için cihaz yöneticisini açın. Başlat menüsüne sağ tıklayın ve “Cihaz Yöneticisi”ni seçin. Ardından “Bluetooth” bölümünü genişletin ve Bluetooth sürücüsünü sağ tıklayarak “Sürücüyü Güncelleştir”i seçin. İnternet üzerinden sürücü güncellemesi yapabilir veya bilgisayarınıza önceden indirdiğiniz güncel sürücüyü seçebilirsiniz.
  • Hoparlörünüzle bağlantı sağlamaya çalışırken, bilgisayarınızın Bluetooth özelliğini tamamen kapatıp yeniden açmayı deneyin. Bunun için görev çubuğunda sağ tıklayın, “Bluetooth”u seçin ve “Bluetooth’u kapat”ı tıklayın. Birkaç saniye bekledikten sonra tekrar açmayı deneyin.
  • Ayrıca, bilgisayarınızı yeniden başlatmak da sorunları düzeltebilir. Bilgisayarınızı kapatın, birkaç saniye bekleyin ve tekrar açın.
  • Eğer yukarıdaki adımlar sorunu çözmezse, bilgisayarınızın Bluetooth sürücüsünü tamamen kaldırıp yeniden yükleyebilirsiniz. Bunun için cihaz yöneticisine gidin, Bluetooth bölümünü genişletin ve Bluetooth sürücüsünü sağ tıklayarak “Kaldır”ı seçin. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sürücüyü otomatik olarak yeniden yüklemesini sağlayın.
  • Kayıt defterinde;  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Bluetooth\Audio\AVRCP\CT altındaki “DisableAbsoluteVolume” değerini ''1'' yapıp bilgisayarı yeniden başlattığınızda düzelecektir.
  • Son olarak, hoparlörünüzle başka bir cihazda (örneğin telefon veya tablet) bağlantı kurmayı deneyin. Eğer hoparlör sorunsuz çalışıyorsa, sorun büyük olasılıkla bilgisayarınızın Bluetooth ayarlarında veya sürücüsünde olabilir.

Yukarıdaki adımları izledikten sonra hala sorun devam ediyorsa, hoparlörünüzle uyumlu olmayan bir sürücü veya yazılım olabilir. Bu durumda, hoparlörün üretici web sitesini ziyaret ederek destek talep etmeniz veya bilgisayarınızın üretici destek birimiyle iletişime geçmeniz önemlidir.